ساب سنگ چیست ؟

قبل از پرداختن به مسائل مربوط به ساب سنگ لازم به ذکر این نکته است که، در اجرای کف سابی ، حتما نیاز به استادکار با تجربه و همچنین شاگرد با تجربه داریم ، از طرفی ، مواد مصرفی برای این کار از جمله : لقمه سنگ ها ، پدها ، دستگاه کف سابی ، تی و سطل آب ، چکمه و … باید مرغوب باشند.

با توجه به نوع کف و نوع سنگ استفاده شده در کف ساختمان ، مراحل زدن ساب سنگ متفاوت است ، باید مواردی چون : جنس سنگ یا کف ، میزان جرم و کثیفی کف ، میزان خط و خش کف و همچنین میزان پستی و بلندی کف حتما در نظر گرفته شود.

برای مثال هر قدر سطح کف ، نا تراز باشد و بالا و پایین زیادی داشته باشد ، نیاز به استفاده از لقمه سنگ ها و مواد مصرفی بیشتری داریم و این نیز زمان بیشتری می طلبد ، زیرا در کار کف سابی ، برای اینکه در پایان کار به سطحی کاملا صاف و یکدست برسیم ، باید همه ی پستی و بلندی های کف یا سنگ کاملا برداشته شود .

ساب سنگ، بازگشت دوباره به درخشش و شکوه

ساب سنگ، عملی برای لایه روبی از سنگ کف  با استفاده از دستگاه ساب سنگ است که در جهت اهداف زیر انجام می گیرد:

 1. هم تراز کردن سنگ های کفی که به تازگی نصب شده و دارای پستی و بلندی اند
 2. از بین بردن جرم و لکه های ایجاد شده در اثر مواد شیمیایی و غیره
 3. ترمیم ایرادات شکستگی، ترک خوردگی و حفره دار شدگی سنگ های کف

معرفی دستگاه ساب سنگ

این دستگاه شامل سه دسته اصلی زیر است:

 1. دستگاه ساب held-hand یا دستی

این دستگاه اندازه کوچکی دارد و به صورت دستی در فضاهایی با وسعت کم مثل پله ها، قابل استفاده جهت انجام عمل ساب سنگ است. اندازه کوچک این دستگاه با افزایش سرعت و ایجاد دسترسی مناسب به گوشه ها و کنج های کف، شرایط ساب زنی با دقت بالا را برای کفساب فراهم می کند.

 1. دستگاه ساب walk-behind

این مدل با قابلیت سرعت بالای ساب زنی، رایج ترین نوع دستگاه ساب می باشد و برای فضاهای بزرگتر مثل ساختمان های مسکونی، تجاری و غیره طراحی شده است.

 1. دستگاه‌ساب Ride-on

در این نوع از ماشین های ساب زنی، راننده روی دستگاه نشسته و به وسیله فرمان آن را کنترل می کند. برای ساب زنی سطوح کف پاساژ ها ، فروشگاه های بزرگ، نمایشگاه ها، انبار ها، محیط های صنعتی و غیره از این دستگاه استفاده می شود.

هر یک از این دستگاه ها بر اساس کاربرد و اندازه از دو نوع  برق تک فاز یا سه فاز استفاده می کنند.

ویژگی های دستگاه ساب سه فاز

 • کیفیت کار بالاتر و نتیجه بهتر
 • سرعت عمل بالاتر
 • وزن بیشتر
ساب سنگ-کفسابی کریمی

ویژگی های دستگاه ساب تک فاز

 • دارای وزن حدودی 70 کیلوگرم( کمتر از نوع سه فاز)
 • قدرت و کیفیت ساب زنی در سطح متوسط
 • مناسب برای محیط های با حجم کار کم
 • قابل استفاده در صورت عدم وجود برق سه فاز در ساختمان
 • خروجی کار با کیفیت ولی زمان بر

بخش های مختلف دستگاه ساب سنگ

 1. موتور

وظیفه این موتور ها تامین قدرت لازم برای حرکت لقمه های ساینده می باشد.

در انواع تک فاز و سه فاز طراحی می شوند.

نوع تک فاز در دستگاه های کوچک تر و نوع سه فاز این موتور ها در دستگاه های بزرگتر و قوی تر کاربرد دارد.

 1. گیربکس

از وظایف گیربکس ها می توان به انتقال نیرو و افزایش یا کاهش دور موتور اشاره کرد.

گیربکس ها بخش بسیار مهمی در این دستگاه ها هستند و با توجه به نیاز کاری فرآیند، دور و قدرت مورد نیاز را به صفحه ابزار اعمال می کنند .

 1. صفحه ساب سنگ (صفحه ابزار)

در محل تماس دستگاه با کف، این صفحه تعبیه شده است و بر اساس نوع عملیات ساب زنی، انواع لقمه، پد و برس ساب سنگ روی آن  تعبیه می شود.

انواع عملیات ساب سنگ

 • برس زنی(فرچه ساب)

برس زنی سنگ در جهت تمیز کردن عمقی جرم ها، لکه ها و مواد خارجی چسبیده به سطح سنگ انجام می گیرد.

نکته قابل توجه در این خصوص موقتی بودن فرچه ساب در از بین بردن لکه های مواد شیمیایی مثل جوهرنمک است. اما جای نگرانی نیست! با ساب زنی لایه برداری این لکه ها بصورت کامل از بین خواهند رفت.

 • ساب زنی لایه برداری

در این عملیات یک لایه بسیار نازک از روی سنگ کف برداشته می شود و تمامی ایرادات آن رفع شده و سنگ حالت براق و آینه ای می یابد.

ساب زنی لایه برداری شامل انواع زیر است:

 • ساب معمولی

این نوع ساب با پایین ترین قیمت نسب به سایر عملیات های ساب زنی و بااستفاده از ابزار های معمولی اجرا می شود.

 • ساب ایتالیایی

در این نوع ساب، جهت ساب زنی از ابزار های ایتالیایی استفاده می شود و کیفیت بالاتری نسبت به ساب معمولی دارد.انجام این ساب حالت آینه ای به کف می دهد.

 • ساب نانو

معمولا همراه با ساب زنی ایتالیایی، جهت ضدآب کردن سنگ کف و افزایش عمر آن، سطح با مواد نانو پوشش داده می شود.

انواع کف ساب سنگ،از گرانیت تا مرمریت

 • ساب زنی گرانیت

ساب زنی این سنگ به دلیل سختی آن، نیازمند تعداد ساب بالا و به طبع آن، دقت و زمان بیشتر است . برای دستیابی به نتیجه مطلوب در ساب زنی گرانیت بین ۱۲ تا ۱۷ مرحله ساب با انواع الماس ها و لقمه ها مورد نیاز است.

 • ساب زنی موزاییک

به طور کلی این عملیات در 8 مرحله انجام می‌شود که هر مرحله جهت دستیابی به هدفی خاص می باشد.

رفع ناهمواری‌های کف و پر کردن درز میان موزاییک‌ها از اهداف اصلی این عملیات می باشد.

 • ساب زنی سرامیک

ساب زنی این سنگ به دلیل حساسیت و ظرافت بالای آن بایستی به صورت تخصصی و با دقت انجام گیرد.

در ساب زنی سرامیک عملیات لایه برداری صورت نمی گیرد زیرا سبب آسیب به سنگ می شود، ساب زدن سرامیک تنها بصورت شستشوی عمقی و حرفه ای انجام می گیرد.

 • ساب زنی دهبید

ساب زنی دهبید در ابتدا با استفاده از انواع سنباده ها و لقمه های الماسی در جهت از بین بردن کلیه ناهمواری ها و هم تراز شدن سنگ ها انجام می گیرد در ادامه ساب ایتالیایی و ساب نانو باعث برگرداندن درخشش و براقیت سنگ می شوند. براق و آینه ای شدن نهایی دهبید شاخص انجام صحیح ساب زنی آن خواهد بود.

 • ساب زنی تراورتن

ساب زنی این سنگ با از بین بردن ناهمواری های سطح آغاز می شود. در ادامه برای پر کردن حفره های سطح و افزایش مقاومت آن در برابر رطوبت تزریق زرین به آن انجام می گیرد.

 • ساب زنی مرمریت

این سنگ نیز به دلیل ظرافت بالا نیازمند تخصص و دقت در ساب زنی است. انجام ساب ایتالیایی و نانو برای این سنگ نتیجه ای شگفت انگیز را رقم خواهد زد.

تعیین قیمت سنگ ساب

در تعیین قیمت عملیات ساب زنی سنگ کف، عوامل متعددی از جمله موارد زیر تاثیر گذارند:

 • جنس سنگ کف
 • متراژ محیط
 • مدت زمان انجام کار (حجم کار)
 • نوع عملیات ساب زنی

بیشتر بخوانیم 🔗پیچ و رولپلاک

مواد تشکیل دهنده ساب سنگها چیست ؟

دستگاه‌های ساب‌سنگی با توجه به نوع سنگ‌ها متغیر است و لقمه‌هایی که در آن‌ها استفاده می‌شود متفاوت است. با توجه به این، دو نوع دستگاه برای ساب‌سنگ وجود دارد که نوع اول آن برای سنگ‌های نرم و نوع دوم ‌آن برای سنگ‌های گرانیت استفاده می‌شود.

ساب سنگ-کفسابی کریمی

لقمه‌ها برای سنگ‌های گرانیت

لقمه‌های گرانیتی برای سنگ‌های گرانیتی است که با توجه به نوع گرانیت استفاده شده در سنگ انتخاب می‌گردد. این لقمه‌ها به طول ۱۴ سانتی‌متر است که به شکل ذورنقۀ کشیده شده است که با یک درب پلاستیکی روی آن را می‌پوشانند.

لقمه برای سنگ‌های نرم

لقمه‌های مورد استفاده برای سنگ‌های نرم متفاوت از سنگ‌های گرانیتی است. این لقمه‌ها را که به اصطلاح لقمه‌های ماربل می‌نامند، شکل ذوزنقه‌ای دارد و به دو شکل تو پر و تو خالی تولید می‌شود.در بین دو نوع لقمه‌های نام برده، از نوع تو خالی بیشتر استفاده می‌شود و از نوع دیگر آن استفادۀ کمتری می‌شود.

نحوه نصب ساب سنگها

نحوۀ نصب ساب‌سنگ با توجه به انواع مختلف سنگ‌ها و کاشی مختلف استفاده شده در ساختمان، متفاوت است. همچنین لقمه‌های مورد استفاده در این ساب‌سنگ‌ها نیز متفاوت است.

ساب سنگ-کفسابی کریمی

انواع ساب سنگ و موارد استفاده از آن ها به چه صورت می باشد ؟

ساب‌سنگ‌ها با توجه به نوع استفادۀ آنها، متفاوت است، اما در تقسیم‌بندی کلی می‌توان آنها را به پنج دستۀ کلی تقسیم کرد.

ساب‌سنگ‌ها با توجه به نوع سنگ‌ها به ساب‌سنگ‌های گرانیتی، ساب‌سنگ‌های کف، ساب‌سنگ‌های دستی، ساب‌سنگ‌های دیواری و ساب‌سنگ‌های کف ساختمان تقسیم شده اند .

انواع ساب سنگ

۱- ساب سنگهای گرانیت و موارد استفاده از آنها

سنگ گرانیت به دلیل ضخامت و مقاومت بالایی که دارد برای راه‌پله‌ها و پاگردها بیشترین استفاده را دارد. برای صیقل کردن سنگ گرانیت و همچنین برای جلوگیری از بین رفتن کانی‌های به‌کار رفته در گرانیت، لازم است که از تراشه‌های الماسه استفاده شود.

همچنین در ابتدا برای ساب‌سنگ گرانیت باید پستی و بلندی‌های درست‌شده در سطح گرانیت‌ها را از بین برد تا بعد از آن به صیقل‌کاری و زیبایی گرانیت‌ها پرداخت.

با توجه به گفته‌های پیشین، گرانیت با نظر به اینکه سطحی از کانی‌ها را دارا است، لذا باید در سابی که برای آن استفاده می‌گردد از تراشه‌های الماسه استفاده کرد و همچنین کمک گرفتن از افراد با تجربه در این حوزه بسیار در زیبایی و عملکرد کار موثر واقع می‌شود.

۲- ساب سنگهای کف و موارد استفاده از آنهای

سنگ‌سابی کف با توجه به انواع مختلف سنگ‌ها متفاوت است، سنگ‌سابی گرانیت توضیح داده شد ، اما برخی از کف‌ها سنگ‌های متفاوتی دارند که با توجه به نوع آن‌ها سنگ‌سابی متناسب به خود را می‌طلبد.

ساب‌سنگ کف شامل میزان‌کردن پستی و بلندی‌های موجود در کف را درست می‌کند.کثیفی‌ها و چرک‌هایی که در سطح‌های سنگ به‎وجود می‌آید ، به وسیله ‌ساب‌سنگ از بین می‌رود.

گاهی، بعد از عملیات ساختمان‌سازی بین سنگ‌های به‌کار رفته در ساختمان درزهایی دیده می‌شود که در اثر مصالح نامرغوب به‌وجود می‌آید. سنگ‌سابی به راحتی این درزها را پر می‌کند.

۳- ساب سنگ دستی و موارد استفاده از آن

سنگ سابی دستی معمولا در زمانی استفاده می‌شود که امکان استفاده از دستگاه‌های متداول و معمول کفساب نیست.

گاهی ممکن است ، با توجه به بزرگ بودن دستگاه کفسابی و صفحه ی زیرین آن، مکانی غیر قابل دسترسی برای این کار باشد و در آن موقع از ابزار و لوازمی مثل سنگ‌ساب دستی برای جاهایی مثل قسمت‌های کنج‌ و نزدیک های دیوار که امکان حرکت و سابیدن با دستگاه نیست ، استفاده می‌شود ؛ از موارد دیگری که از سنگ‌ساب دستی استفاده می‌شود ، می‌توان به پله‌ها ، دیوارهای بتنی و سنگی اشاره کرد .

۴- ساب سنگ دیوار و موارد استفاده از آن

برای سنگ‌ساب دیواره‌ها و کنج‌ها و جاهایی که دستگاه سنگ سابی نمی تواند ساب‌زنی انجام دهد نیز از سنگ‌ساب دستی استفاده می‌شود ، مثل دیواره ی حیاط‌ها ، راهروها و منازل و …

اما کف‌سابی دیوار ، نماشویی دیوار ، سنگ‌سابی دیوار و کلا سابیدن همه سنگ کف ساختمان‌ها و سنگ دیوارها با روش کاملا متفاوتی انجام می‌شود ؛ مثلا کف‌سابی سنگ آشپزخانه ها و پارکینگ ها ، و اینکه دیوارهای روغنی آسان تر و سریع تر از دیوارهای بتنی که سابیدن آن‌ها سخت است انجام می‌پذیرد .

۵- ساب سنگ کف ساختمان و موارد استفاده از آن

کف‌سابی کف ساختمان ، برای مواردی چون : از بین بردن ناخنک یا پستی و بلندی سنگ ، صاف و صیقل شدن سطوح و یکدست شدن آن و همچنین درخشش و شفافیت فوق العاده سنگ به کار می‌رود ؛ کفسابی کف ساختمان همچنین برای از بین بردن گچ ، سیمان ، رنگ ، جرم ،کدری و مات شدن سنگ نیز به کار می‌رود .

کفسابی کف ساختمان به استحکام و پایداری و دوام سنگ کف کمک به‌سزایی می کند . اگر سنگ کف ساختمان ، بر اثر رفت و آمدهای زیاد و یا ریخته شدن مواد شوینده ی اسیدی به مرور زمان ، بر سطح آن رگه ها و سوراخ‌هایی ایجاد شده باشد ، با کفسابی کف ، همه درزها گرفته شده و رگه ها و سوراخ‌های ایجاد شده ترمیم می‌شود .

ساب سنگ-کفسابی کریمی

بیشتر بخوانیم 🔗ساب کف

هزینه نصب ساب سنگ

قیمت کفسابی و کف سابی سنگ به صورت متری محاسبه می‌شود. مثلا یکی از عوامل موثر در قیمت کفسابی ، نوع سطح و کیفیت سنگ می باشد ، یا عوامل دیگری از جمله :

متراژ سطح مورد نظر، میزان حفره‌ها و درزهای سطح سنگ ، میزان پستی بلندی سطح ، همچنین روشی که برای ساب زنی انتخاب می‌کنید. البته باید در نظر داشت که مثلا کفسابی بتن با کفسابی سرامیک متفاوت است و اینها همه تعیین کننده قیمت کفسابی ساختمان است.

نکته پایانی

انتخاب بهترین روش برای ساب‌سنگ یک بنا به عواملی مانند سن بنا، میزان جرم‌گرفتگی و محل وقوع بنا و میزان در معرض آلودگی قرار گرفتن آن بستگی دارد. گاهی برای تمیز کردن کامل یک بنا باید از روش‌های ترکیبی استفاده کرد.

تیم کف‌سابی‌ کریمی با دارا بودن بهترین افراد برای ساب‌سنگ ساختمان و با تجربه‌ای بسیار عالی در این امر سال‌هاست علاوه بر دغدغه‌مندی در حفظ و پاکیزه کردن بنای شما بهترین روش‌های نماشویی را که برای بنای شما مناسب است ارائه می‌دهد و علاوه بر اجرای دقیق خدمات مشاور شما در این امر می‌باشد.

ساب‌سنگ از دسته مشاغل سخت به حساب می‌آید. افرادی می‌توانند این شغل را بر عهده بگیرند که علاوه بر دارا بودن دقت و ظرافت، آموزش‌های لازم را دیده باشند.

تیم کریمی با همراهی کارکنان تخصصی خود درخشندگی و روشنایی را برای ساختمان شما به ارمغان می‌آورد.

حسن همکاری و رضایت مشتریان سرلوحۀ کاری این مجموعه است. تعداد بی‌شمار مشتریان مجموعه خود گویای حسن مشتری‌مداری ماست.

در این مجموعه کیفیت و ارائه خدمات در کوتاه‌ترین زمان ممکن با مقرون به صرفه‌ترین هزینه ممکن ارائه می‌شود که این امر در راستای تعهد ما به مشتریان است.

ساب سنگ چیست ؟

دستگاه‌های ساب‌سنگی با توجه به نوع سنگ‌ها متغیر است و لقمه‌هایی که در آن‌ها استفاده می‌شود متفاوت است. با توجه به این، دو نوع دستگاه برای ساب‌سنگ وجود دارد که نوع اول آن برای سنگ‌های نرم و نوع دوم ‌آن برای سنگ‌های گرانیت استفاده می‌شود.

انواع ساب سنگ و موارد استفاده از آن ها به چه صورت می باشد ؟

ساب‌سنگ‌ها با توجه به نوع استفادۀ آنها، متفاوت است، اما در تقسیم‌بندی کلی می‌توان آنها را به پنج دستۀ کلی تقسیم کرد؛ ساب‌سنگ‌ها با توجه به نوع سنگ‌ها به ساب‌سنگ‌های گرانیتی، ساب‌سنگ‌های کف، ساب‌سنگ‌های دستی، ساب‌سنگ‌های دیواری و ساب‌سنگ‌های کف ساختمان تقسیم شده اند .

هزینه نصب ساب سنگ چگونه است ؟

قیمت کفسابی و کف سابی سنگ به صورت متری محاسبه می‌شود. مثلا یکی از عوامل موثر در قیمت کفسابی ، نوع سطح و کیفیت سنگ می باشد ، یا عوامل دیگری از جمله : متراژ سطح مورد نظر، میزان حفره‌ها و درزهای سطح سنگ ، میزان پستی بلندی سطح ، همچنین روشی که برای ساب زنی انتخاب می‌کنید.