شستشوی نمای ساختمان

نمای بیرونی هر ساختمان، تأثیر قابل توجهی در افزایش ارزش مادی و زیبایی بصری آن ساختمان دارد. نمای ساختمان، علاوه بر تأثیرگذاری بر استحکام بنا، و اینکه درون ساختمان را از بیرون آن جدا می‌کند، به لحاظ زیبایی بخشیدن به ساختمان و دادن جلوه‌ای مقبول به سیمای شهرها می‌تواند در افزایش دوام و طول عمر مفید ساختمان نیز مؤثر واقع شود. نمای بیرونی ساختمان همواره در معرض آب، باد، خاک، تغییرات جوی و انواع آلودگی‌ها قرار دارد، در نتیجه شستشوی نما، به صورت سالانه یا هر دوسال یکبار، برای یک ساختمان ضروری است تا ساختمان از گزند آلودگی و کثیفی‌ها، رسوبات و غیره در امان بماند و زیبایی و کیفیت خود را با گذر زمان از دست ندهد.

شستشوی نما به چه صورت انجام می‌شود؟

امروزه با توجه به وجود ساختمان‌های مرتفع با سبک‌های معماری متنوع و البته وجود انواع آلاینده‌های هوا (اولیه و ثانویه)، شستشوی نما کاری بسیار سخت و دشوار بشمار می‌آید. درواقع شستشوی نما با توجه به مصالح به کار برده شده در نمای ساختمان ( سنگ، آجر، سیمان، چوب، کامپوزیت، شیشه و غیره)، به روش‌های مختلف از جمله شستشوی نما با راپل یا همان طناب، با بالابرهای صنعتی، با داربست و غیره امکان پذیر است. موادی که در شستشوی نما کاربرد دارند، آب، سیلیس، اسید، نانو ذرات و غیره هستند. برای اجرای هر یک از روش‌های شستشوی نما ( آّبی، شیمیایی و سمباده‌ای یا پولیش)، می‌توان به ابزار آلات شستشوی نما از جمله ابر و تی، واترپروف، واترجت، توبرو واتر، سندبلاستر، همراه با مواد ساینده و شوینده قوی اشاره کرد.

نحوه انجام خدمات مربوط به شستشوی نما بدون داربست؟

معمولاً در گذشته شستشوی نمای ساختمان (نماشویی سنتی) از طریق داربست صورت می‌گرفت. اما امروزه کار شستشوی نما اغلب با تکنیک راپل (طناب) و بدون بسته شدن داربست و ایجاد مزاحمت برای عابران یا ساکنان ساختمان صورت می‌گیرد. این کار سخت و دشوار مستلزم کادر حرفه ای و متخصص و آموزش دیده می باشد. واضح است که کار در ارتفاع، کار آسانی نیست. در واقع شستشوی نما به وسیله طناب نسبت به شستشوی نما با داربست، علاوه بر ایمنی بیشتر و دسترسی به همه‌ی نقاط کور و غیرقابل دسترس، هزینه مالی و زمانی کمتر و توجیه اقتصادی بهتری دارد.

بیشتر بخوانیم 🔗 پیچ و رولپلاک

شستشوی نمای آجری

همانطور که پیشتر گفته شد، شستشوی نما با توجه به متریال و مصالح بکار رفته در نما، روش‌های متفاوت و مخصوصی دارد. معمولاٌ برای ساختمان‌هایی با نماهای آجری، که در برابر باران‌های اسیدی آسیب پذیرتر هستند، از دستگاه واترجت و یا واتر سندپلاستر و از ماده‌ای به نام سیلیس (ماسه مخصوص شستشوی نما)  استفاده می‌شود. استفاده از سیلیس باعث می‌شود که لایه‌برداری از آجر بهتر صورت بگیرد. این نماها بیشتر از نمای سنگی کثیفی را به خود جذب می‌کنند و بهتر است شستشوی نماهای آجری سالانه و یا هر دو سال یکبار انجام گیرد.

شستشوی نما-کفسابی کریمی

نحوه شستشوی نمای سیمانی

از گذشته تا به امروز نمای سیمانی به دلیل وزن سبک و هزینه اجرایی و نیز قیمت متریال اولیه و عدم ریزش و نداشتن خطرات محیطی، نسبت به متریال و نماهای دیگر در بین مهندسان و پیمانکاران ساختمانی در برج سازی و ساختمان‌های مرتفع از جایگاه بالایی برخوردار است. بهترین روش برای شستشوی نماهای سیمانی، که با توجه به ماهیت بافتشان دود و کثیفی و چربی بیشتری به خود جذب می‌کنند، استفاده از طناب راپل و شستشو با دستگاه واترجت است. بهتر است برای نماهای سیمانی هر دوسال یکبار، شستشوی نما صورت گیرد.

شستشوی نمای ساختمان با واترجت

همانطور که می‌دانیم، با پیشرفت تکنولوژی و ابزارآلات صنعتی، دستگاه‌های جدیدی برای تمیز کردن و شستشوی نمای ساختمان‌ها تولید شده‌اند؛ برای نمونه، می‌توان به کاربرد دستگاه واترجت در شستشوی نمای ساختمان اشاره کرد. این دستگاه برای شستشوی نماهای سیمانی، آجری، کامپوزیتی، سنگی، شیشه‌ای و غیره مناسب است. این دستگاه نمای ساختمان را با استفاده از پاشش آب فشار بالا و بسیار قوی شستشو می‌دهد؛ خروج آب از این دستگاه به وسیله یک خروجی کوچک است که با سرعت بسیار زیادی صورت می‌گیرد. این شدت فشار در کمترین زمان باعث از بین رفتن مقدار قابل توجهی از آلودگی و جرم از سطح نمای ساختمان می‌شود. لازم به ذکر است، میزان فشار دستگاه واترجت بستگی به نوع نما و قدمت و میزان آلودگی موجود بر سطح بنا دارد. دستگاه واترجت انواع مختلفی دارد: واترجت آب سرد؛ واترجت آب گرم؛ واترجت برقی؛ واترجت ثابت مرکزی و واترجت با موتور بنزینی.

نحوه شستشوی نمای ساختمان با مواد نانو

برای محافظت از نمای ساختمان در برابر آب، گردوغبار، چربی و غیره، از مواد نانو استفاده می‌شود. در واقع قبل از شستشوی نمای ساختمان با مواد نانو، باید به طور کامل نمای ساختمان تمیز شده باشد چرا که هدف از کاربرد نانو ذرات در شستشوی نمای ساختمان، ایجاد عایق یا یک لایه محافظتی غیرقابل نفوذ است؛ وظیفه نانو ذرات نظافت سطح نیست؛ این مواد با توجه به خاصیت آبگریزی که ایجاد می‌کنند، باعث ضد آب کردن سطح، جلوگیری از نفوذ آلودگی و چسبندگی چربی بر روی سطح نما، جلوگیری از شوره زدن و رسوب، قابلیت تمیز شدن مجدد با روش‌های راحت‌تر، عدم پوسته شدن سطح بنا در برابر اشعه خورشید، و از این قبیل می‌شود.

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با طناب

با توجه به اهمیت بسیار زیاد نمای ساختمان و تاثیرات نامطلوبی که آلودگی هوا بر زیبایی بناهای مختلف ایجاد می کند، شستشوی این سطوح به شیوه های مختلفی انجام میشود. یکی از روش های معمول که کاربرد زیادی برای ساختمان ها با تعداد طبقات کمتر از 10 دارد، نماشویی نما با طناب می باشد. در این روش افراد حرفه ای و ماهر با تجهیزات ایمنی و استاندارد به طناب متصل شده و سطح نما را تمیز می کنند.

در شستشوی نما با کمک طناب فرد ممکن است سطوح شیشه ای و سرامیکی را با تی و مواد شوینده تمیز کند. در برخی از مواقع نیز با توجه به شرایط محیط از تجهیزاتی از قبیل واترجت و روش های سندبلاست نیز ممکن است استفاده شود. نکته بسیار مهم در نماشویی ساختمان با طناب در رعایت استانداردها و اصول ایمنی می باشد و طناب بر روی پشت بام به تجهیزات بسیار مقاوم محکم میشود.

نماشویی و شستشوی نما با بالابر

برخلاف برج ها، برای آپارتمان ها با تعداد طبقات متوسط می توان از بالابر برای نماشویی استفاده کرد. در این روش از بالابر و کلایمرهای مختلف استفاده شده و فرد پس از قرار گرفتن در سبدهای مخصوص دستگاه در ارتفاع عملیات شستشو را انجام می دهد.

نوع کلایمرها و بالابرهای مورد استفاده در این روش ها تنوع زیادی دارد و نقطه مشترک تمام آنها، ایمنی بیشتر نسبت به استفاده از طناب می باشد. همچنین لازم به ذکر است که علاوه بر استفاده از مواد شونده و موتور و دستگاه های شستشوی حرفه ای و بروز، تمام نیروهای کار در بالابر لازم است از کلاه ایمنی نیز استفاده نمایند.

نماشویی ساختمان و شستشوی نما به روش واتر سندبلاست

در شهرهای صنعتی دود و غبار و آلاینده های مختلفی بر روی نمای ساختمان ها انباشته میشود. به همین دلیل سطوح با نمای شیشه ای، سنگی، آجری ساختمان های قدیمی پس از چند سال به طور کامل تغییر چهره می دهند. یکی از بهترین روش ها برای نماشویی ساختمان های قدیمی استفاده از واتر سندبلاست می باشد. در این روش علاوه بر آب گرم از دانه های بسیار ریز سیلیس نیز استفاده شده و با فشار زیاد به سطح برخورد می کنند. دانه های سیلیس به دلیل برخورد با فشار و سرعت زیاد آلاینده های انباشته شده روی سطوح را شستشو داده و نمای جدید به ساختمان داده میشود.

شستشوی نما-کفسابی کریمی
شستشوی نما-کفسابی کریمی

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با تی و ابر و مواد شوینده

بسیاری از ساختمان ها و برج ها در حال حاضر دارای نمای شیشه ای می باشند. برای شستشوی این سطوح علاوه بر واترجت و آب گرم و فشار زیاد، بهتر است از تی و ابر و مواد شوینده نیز استفاده شود. برای انجام این عملیات نیروی کار بسیار ماهر با طناب متصل شده و با تی و موادشونده و ابر تمام سطح شیشه ای را تمیز می کند.

کفسابی کریمی با سالها تجربه یکی از تیم های حرفه ای در این حوزه می باشد که شستشوی نما با طناب، واترجت، واتر سندبلاست و ابر و تی و مواد شوینده را در تهران و سایر شهرها ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با واترجت 250 بار

روش های مورد استفاده برای نماشویی را می توان بر حسب فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود. به عنوان مثال، با توجه به تجهیزاتی که در برای این منظور استفاده میشود می توان آنها را به شستشوی با واترجت، واتر سندبلاست و سیلیس و تی و ابر دسته بندی نمود. در شستشوی نما با واترجت از موتورهای مخصوصی استفاده میشود که قادرند آب و مواد شوینده محلول در آن را با فشار زیاد به سطح انتقال دهند.

نماشویی ساختمان با واترجت 250 بار یکی از گزینه های بسیار کاربردی برای بناهایی می باشد که نمای آجری و سنگی برای آنها در نظر گرفته شده است. برخورد آب با فشار زیاد به شیارهای بین سنگ های موجود روی سطح باعث میشود تا تمام آلودگی ها پاکسازی شوند.

در این روش به منظور بهبود عملکرد دستگاه و پاکسازی تمام آلودگی ها و ذرات چربی و دود و گرد و غبار انباشته شده بر روی سطوح، از مواد شوینده مخصوص با آب در دمای 150 درجه استفاده میشود. آب گرم مورد استفاده باعث میشود تا آلودگی ها و لک و کثیفی های مختلف با سرعت بسیار زیاد به طور کامل تمیز شوند. در شرایطی که سطح تحمل فشار زیاد آب را نداشته باشد یا کثیفی های روی نما زیاد نباشند، می توان از واترجت 70 بار استفاده نمود و به مرور فشار را افزایش داد.

شستشوی نما-کفسابی کریمی

هزینه انجام خدمات مربوط به شستشوی نما

نمای ساختمان‌ها، مانند هر دارایی دیگری، نیاز به مراقبت و هزینه کردن دارد. آنچه در محاسبه قیمت شستشوی نمای یک ساختمان مؤثر است، جنس نما، متریال استفاده شده و تعداد طبقات یا ارتفاع آن است. هرچه ارتفاع نما بیشتر باشد، نیازمند تجهیزات و شوینده بیشتری است. مهمترین عامل در تعیین قیمت شستشوی نما، وجود آب و برق سه فاز است. میزان آلودگی و کثیفی نما نیز یکی از پارامترهای تعیین هزینه شستشوی نما است. همچنین مساحت نما نیز از عوامل مؤثر در تعیین هزینه است. چنانچه بنایی در حین شستشوی نما به ترمیم و استفاده از رول پلاک نیاز داشته باشد، هزینه شستشوی نما افزایش می‌یابد. به طور کلی، مواردی چون مدت زمان صرف شده جهت اجرای کار، پیچیدگی و دشواری اجرا و کیفیت مورد نظر نهایی، همگی عواملی تأثیرگذار بر روی قیمت نهایی شستشوی نمای ساختمان می‌باشند.

بیشتر بخوانیم 🔗 سنگسابی

نکته پایانی

انتخاب بهترین روش برای شستشوی نمای یک بنا به عواملی مانند سن بنا، میزان جرم گرفتگی و محل بنا و میزان در معرض آلودگی قرار گرفتن آن بستگی دارد. گاهی برای تمیز کردن کامل یک بنا، باید از روش‌های ترکیبی استفاده کرد. تیم کفسابی کریمی، با دارا بودن بهترین افراد برای شستشوی نماهای ساختمان و با تجربه‌ای بسیار عالی در این امر سالهاست علاوه بر دغدغه‌مندی در حفظ و پاکیزه کردن بنای شما بهترین روش‌های شستشوی نما را که برای بنای شما مناسب است، ارائه می‌دهد و علاوه بر اجرای دقیق خدمات، مشاور شما در این امر می‌باشد. شستشوی نما از دسته مشاغل سخت به حساب می‌آید. افرادی می‌توانند این شغل را بر عهده بگیرند که علاوه بر دارا بودن دقت و ظرافت، آموزش‌های لازم را دیده باشند. تیم کریمی با همکاری کادر تخصصی خود، درخشندگی و روشنایی را برای ساختمان شما به ارمغان می‌آورد. حسن همکاری و رضایت مشتریان، سرلوحه‌ی کار این مجموعه است. تعداد بیشمار مشتریان مجموعه، خود گویای حسن مشتری‌مداری ماست. در این مجموعه، کیفیت و ارائه خدمات در کوتاهترین زمان ممکن با مقرون به صرفه‌ترین هزینه ممکن ارائه می‌شود که این امر در راستای تعهد ما به مشتریان است.

نحوه انجام خدمات مربوط به شستشوی نما بدون داربست چگونه است ؟

معمولاً در گذشته شستشوی نمای ساختمان (نماشویی سنتی) از طریق داربست صورت می‌گرفت. اما امروزه کار شستشوی نما اغلب با تکنیک راپل (طناب) و بدون بسته شدن داربست و ایجاد مزاحمت برای عابران یا ساکنان ساختمان صورت می‌گیرد

نحوه شستشوی نمای ساختمان با مواد نانو به چه صورت است؟

برای محافظت از نمای ساختمان در برابر آب، گردوغبار، چربی و غیره، از مواد نانو استفاده می‌شود. در واقع قبل از شستشوی نمای ساختمان با مواد نانو، باید به طور کامل نمای ساختمان تمیز شده باشد چرا که هدف از کاربرد نانو ذرات در شستشوی نمای ساختمان، ایجاد عایق یا یک لایه محافظتی غیرقابل نفوذ است

انتخاب بهترین روش برای شستشوی نمای یک بنا به چه عواملی بستگی دارد ؟

انتخاب بهترین روش برای شستشوی نمای یک بنا به عواملی مانند سن بنا، میزان جرم گرفتگی و محل بنا و میزان در معرض آلودگی قرار گرفتن آن بستگی دارد. گاهی برای تمیز کردن کامل یک بنا، باید از روش‌های ترکیبی استفاده کرد.