کفسابی مرمریت

کفسابی مرمریت :

در ابتدا به معرفی اجمالی سنگ مرمریت می پردازیم و در ادامه به سراغ کفسابی مرمریت و ظرافت های این پروسه خواهیم رفت .

سنگ مرمریت ( یا در متون قدیمی و سنتی سنگ رخام ) از تیره سنگ های دگرگونی است و از دگرگونی سنگ های آهکی دارای کلسیت در فشار و دمای بالا و در مدت زمان بسیار طولانی تشکیل شده است .

قسمتی از کانی های تشکیل دهنده این سنگ طی فرآیند دگرگونی حالت کریستالی به خود گرفته و حالت نیمه شفاف پیدا کرده اند .

این قابلیت باعث عبور نسبی نور شده و زیبایی خیره کننده ای به آن می بخشد .

از دیرباز به دلیل زیبایی شکوهمند و نیز مقاومت بالای این سنگ ، در مصارف تزئینی و ساختمانی به وفور از آن استفاده شده است .

برای مثال نمای عمارت تاج محل در هندوستان از سنگ مرمر سفید و صورتی است و در نمای داخل حرم تمامی ائمه شیعان از تیره های متنوع سنگ مرمر استفاده شده است .

کفسابی مرمریت

کفسابی مرمریت

مشخصات فنی سنگ مرمر :

سنگ مرمر نسبتا سخت و شکننده است لذا برش کاری آن بسیار چالش برانگیز است و ساخت صفحات بزرگ از آن عملا امکان پذیر نیست .

این امر به دلیل وجود ناخالصی های بسیار به صورت رگه در ساختار سنگ است . اگرچه که تنوع بی نظیر و زیبایی خیره کننده این سنگ مرهون همین رگه های ناخالصی است .

این سنگ در محل اتصال رگه ها به ساختار زمینه سنگ دارای خلل و فرج ریزی است که لازم است در میانه فرآیند سنگ سابی برطرف شوند .

به دلیل ساختار سخت و کریستالی این سنگ ، قابلیت شیشه ای شدن دارد و پس از مراحل صحیح و اصولی کفسابی مرمریت جلای خیره کننده ای خواهد داشت .

این سنگ تنوع رنگ بسیار گستره ای دارند و از رنگ های تیره چون سیاه،خاکستری و قهوه ای تا رنگ های روشن نظیر سفید ،شیری ،صورتی و خردلی یافت می شوند .

چالش های موجود در کفسابی مرمریت :

همانطور که اشاره شد سختی بالا و وجود خلل و فرج در سطح سنگ های مرمریت ، کفسابی مرمریت را دچار چالش هایی می کند که در صورت عدم تجربه کافی توسط پرسنل کفسابی می تواند بر نتیجه کار تاثیر منفی بگذارد .

همچنین خنک کاری سطح سنگ مرمریت طی کفسابی اهمیت ویژه ای دارد . در صورت خنک کاری ناکافی ممکن است آثار سوختگی در سطح سنگ مشاهده شود .

این سوختگی ها به صورت رگه های قهوه ای و سیاه در محل اثر دیسک ساینده مشاهده می شوند .

مراحل کفسابی مرمریت :

در ابتدا دو مرحله کفسابی داریم و از لقمه های ۳۶ و ۶۰ برای اینکار استفاده می کنیم . این لقمه ها قابلیت لایه برداری بالایی دارند و تمامی لبه های بیرون زده سنگ ها و ناترازی سطح پس از این دو مرحله گرفته می شود .

در ادامه لازم است خلل و فرج سنگ که پیش تر به آن اشاره کردیم توسط بتونه های رزینی پر شوند . اینکار توسط دست و با لیسه های ظریف انجام می شود .

این بتونه ها برای اینکه چسبندگی مناسبی داشته باشند لازم است حدود ۲۴ ساعت زمان برای خشک شدن داشته باشند .

از این مرحله به بعد بسته به نوع سنگ مرمریت بین ۸ تا ۱۰ مرحله سنگ سابی خواهیم داشت و به مرور از لقمه های ظریف تر استفاده می کنیم تا خط و خش مرحله قبلی گرفته شود و در نهایت سطح ما جلای شیشه ای پیدا کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحات کفسابی گرانیت و کفسابی مراجعه نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.