پیچ و رولپلاک چیست؟

پیچ و رولپلاک با انواع مختلفی که دارند به عنوان یکی از اجزای کوچک اما حیاتی صنعت ساخت‌وساز شناخته می‌شوند. این وسیله از دو قطعه جداگانه تشکیل شده‌است و در محکم‌کاری‌های نمای ساختمان نقش بسزایی ایفا می‌کند. بخش اول رولپلاک است که یک قطعه فیبری یا پلاستیکی است که از کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان‌سازی برخورداراست. مخصوصا از این وسیله برای محکم‌کاری قسمت‌هایی که اتصال سفت و محکمی ندارند، استفاده می‌شود. پیچ نیز به عنوان یک اتصال‌دهنده میان اجزا، شناخته‌شده که معمولا به صورت استوانه‌ای شکل ساخته می‌شود. از این ابزار برای جلوگیری از هزینه‌های زیاد حین تعمیر نما استفاده می‌شود. نقش اصلی این وسیله محکم نگهداشتن سنگ نمای ساختمان است تا ضریب ایمنی حین انجام عملیات مورنظر افزایش‌یابد. پیشنهاد می‌شود که تا حد امکان از این ابزار گالوانیزه استفاده‌شود، تا وسیله فوق از گزند تغییرات آب‌وهوایی درامان بماند. باتوجه به نقش حساس این قطعه، می‌توان چنین برداشت‌کرد که کار با این ابزار تخصص و مهارت بالایی را می‌طلبد.

پیچ و رولپلاک-کفسابی کریمی

انواع پیچ و رولپلاک

پیچ و رولپلاک از انواع و اقسام مختلفی تشکیل‌ شده‌است. درقسمت‌های قبل در خصوص نوع گالوانیزه این ابزار مطالبی بیان‌شد. دسته‌بندی‌های مختلفی برای طبقه‌بندی پیچ و رولپلاک به کارمی‌رود که کاربری نهایی و ابعاد ازجمله آنان است. البته نباید از متریال دیوار یا نمای موردنظر نیز غافل‌شد. پرمصرف‌ترین نوع رولپلاک که در اکثر سطوح استفاده می‌شود نوع ساده این ابزار است. چنانچه سطح مورنظر کاملا صاف نبوده و لبه‌دار است باید از نوع رولپلاک لبه‌دار بهره‌برد. گفتنی‌است که جنس هر دو رولپلاک مذکور از فیبر یا پلاستیک است. رولپلاک همواره از جنس فیبری نبوده و نوع پروانه‎‌ای این محصول به صورت فلزی نیز یافت می‌شود. از این نوع بخصوص در نماهای کامپوزیت، آجری و همچنین سنگ‌نماها استفاده می‌شود. پیچ‌ها نیز به عنوان سوی دیگر این ابزار شناخته‌شده که برحسب شکل و کاربری موردنظر، به دسته‌های مخلتفی تقسیم می‌شود. پیچ‌ها از لحاظ ظاهری به دو دسته خودکار و غیرخودکار تقسیم می‌شوند. در پیچ‌ها همچون رولپلاک‌ها نیز جنس سطح مورد نظر برای استفاده بسیارمهم است.

پیچ و رولپلاک فلزی

اشاره‌شد که جنس و متریال سطحی که باید عملیات بر روی آن انجام‌شود، در انتخاب ابزار موردنظر نقشی حیاتی ایفا می‌کند. زمانی که صحبت از نمای سنگی یا کامپوزیت ساختمان می‌شود، چاره‌ای جز استفاده از پیچ و رولپلاک فلزی باقی نمی‌ماند. با توجه به دو اِلِمان وسعت حجم کاری و همچنین وزن زیاد سنگ نما، لزوم استفاده از نوع فلزی وسیله فوق وجوددارد. در انتخاب پیچ و رولپلاک فلزی باید ابتدا شرایط جوی را درنظرگرفت تا اتصالات انجام‌شده با افت راندمان روبرو نگردد. میزان تحمل بار را نیز باید به دقت محاسبه‌کرد چراکه پیچ و رولپلاک فلزی بازه تحمل گسترده‌ای را دربرمی‌گیرد. البته محاسبه بار وارده تمام ماجرا نیست و باید نوع آن نیز مشخص‌شود تا ابزار متناسب با آن انتخاب‌شود. گفتنی‌است نوع بار یا از نوع ایستا و استاتیک بوده یا از نوع پویا و داینامیک است. برای نصب صحیح ابزار فوق نیز باید فرایندهایی همچون علامت‌گذاری، اندازه‌گیری و عمق سوراخ ایجادشده را به دقت انجام‌داد..

پیچ و رولپلاک ساختمان

درابتدای مقاله اشاره‌شد که صنعت ساختمان‌سازی یکی از اصلی‌ترین صنایعی است که پیچ و رولپلاک در آن کاربرد فراوانی دارد. اولین دلیل، بالابردن میزان استحکام نمای موردنظر است تا جذابیت بصری به مرور زمان کاهش نیابد. پس چنین برداشت می‌شود که برای داشتن نمایی با طول عمر بالا، استفاده از این ابزار اجتناب‌ناپذیر است. نباید فراموش‌کرد که خطر و احتمال ریزش سنگ نمای ساختمان به مرور زمان و باتغییرات جوی درحال افزایش است. باتوجه به همین نکته باید پیش از وقوع حادثه چاره‌ای اندیشید و بهترین راه‌ حل نیز استفاده از پیچ و رولپلاک است. حساسیت کار با ابزار فوق بسیار بالا است و لازم‌ است که اپراتور از تخصص کافی بهره‌مند باشد. درصورتی که ابزار فوق با رعایت اصول ایمنی نصب‌نشود، خطرات مالی یا جانی متوجه ساکنین ساختمان خواهد‌ بود. منظور از اصول نام‌برده مواردی همچون جنس، میزان مقاومت و سختی سنگ نما است. البته نباید از رعایت فواصل مقرر نیز غفلت‌کرد. 

بیشتر بخوانیم ? ساب کف

پیچ و رولپلاک-کفسابی کریمی

قیمت 

دربخش‎‌های گذشته درخصوص چیستی و حساسیت کار با پیچ و رولپلاک مطالبی بیان‌شد. اما سوالاتی همواره مطرح‌است. اول اینکه قیمت این ابزار چگونه تعیین‌شده و دوم اینکه به چه مجموعه‌ای باید در این زمینه اعتماد‌کرد. درپاسخ به سوال اول باید گفت که آیتم‌های مختلفی دخیل بوده و واضح‌ است که بررسی عوامل موثر در تعیین قیمت، کار کارشناسی را می‌طلبد. قیمت این ابزار بسته به تعداد، جنس، اندازه، حجم و وسعت پروژه و جنس نمای موردنظر متفاوت است. جدای از این موارد باید به آیتم‌هایی همچون نحوه انجام عملیات نیز توجه‌کرد. درپاسخ به سوال دوم نیز باید گفت که مجموعه کفسابی کریمی به عنوان یک مجموعه باسابقه در این زمینه شناخته می‌شود. هم اکنون وبسایت این مجموعه به عنوان پل ارتباطی با مشتریان محسوب‌ می‌شود. متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از قیمت این ابزار با کارشناسان مجرب این مجموعه از طریق سایت اینترنتی شرکت در ارتباط باشند. رزومه و سابقه درخشان این مجموعه نیز از طریق وب‌سایت مجموعه کریمی در دسترس مشتریان است.

سوالات متداول

پیچ و رولپلاک چیست ؟

این وسیله از دو قطعه جداگانه تشکیل شده‌است و در محکم‌کاری‌های نمای ساختمان نقش بسزایی ایفا می‌کند. بخش اول رولپلاک است که یک قطعه فیبری یا پلاستیکی است که از کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان‌سازی برخورداراست.

پرمصرف‌ ترین نوع رولپلاک چه نوعی است ؟

پرمصرف‌ ترین نوع رولپلاک که در اکثر سطوح استفاده می‌شود نوع ساده این ابزار است. چنانچه سطح مورنظر کاملا صاف نبوده و لبه‌دار است باید از نوع رولپلاک لبه‌دار بهره‌برد. گفتنی‌است که جنس هر دو رولپلاک مذکور از فیبر یا پلاستیک است.

برای پیچ‌کردن وسایل قیمتی و سنگین چه پیچی پیشنهاد میشود؟

برای پیچ‌کردن وسایل قیمتی و سنگین پشنهاد می‌شود که حتما از پیچ‌های مخصوص استفاده‌شود. درکل برای نصب پیچ و رولپلاک ابتدا باید با استفاده از مته سوراخی را ایجادکرد. دراین مرحله باید توجه‌داشت که سر مته با اندازه رولپلاک موردنظر در یک اندازه باشد ، سپس…