نماشویی ساختمان چیست؟

نماشویی شست‌و‌شوی نمای بیرونی ساختمان است که شامل شستن شیشه‌ها، سنگ‌ها، حفاظ و کلیۀ درهای ساختمان می‌شود که در نمای ساختمان به ‌کار رفته‌اند. نماشویی ساختمان می‌تواند باعث زیبایی هرچه بیشتر ساختمان بشود. نماشویی علاوه بر زیبایی و حفظ پاکیزگی نما از نظر ظاهری، باعث می‌شود سن بنا کمتر از آن چیزی که هست به نظر برسد. با توجه به این که پاکیزگی نمای هر ساختمانی معرف شخصیت و فرهنگ ساکنان آن است نماشویی کمک شایانی در جهت حفظ پرستیز مجموعه و ساکنان آن می‌کند.

سطح‌ بیرونی ساختمان‌ها پس از باران، دود و آلودگی هوا رنگ‌شان تغییر می‌کند. این تغییر رنگ نماهای ساختمان، باعث از بین رفتن زیبایی ساختمان و حتی زیبایی بصری در شهرها نیز می‌شود. خدمات نماشویی ساختمان علاوه بر لایه‌برداری و تمیز کردن سطح بیرونی ساختمان، سبب طول‌ عمر بیشتر مصالح به ‌کار رفته در نمای ساختمان می‌شود. البته خدمات جانبی نیز مانند رورلپلاک و پیچ کردن نما به‌ویژه برای ساختمان‌هایی با قدمت بیشتر در کنار خدمات دیگر از سوی شرکت نماشویی برای حفظ سلامت بنا ارائه می‌شود.

نماشویی-کفسابی کریمی

نماشویی، صعودی برای پاکیزگی و درخشش

نماشویی تکرار حسی است که در نگاه اول به ساختمان تازه ساخت خود داشتید. بنظر شما در اولین نگاه به یک ساختمان چه چیزی بیشتر از همه جلب توجه خواهد کرد؟

پاسخ مشخص است نمای بیرونی یک ساختمان تاثیر بسیار زیادی در زیبایی بصری و ارزش مادی آن دارد. اما با گذشت زمان و تاثیر مخرب عوامل گوناگون از کیفیت نما کاسته می شود.

نگران نباشید! نماشویی راه حل این مشکل است تا دوباره زیبایی و شکوه را به نمای ساختمان شما هدیه دهد.

عملیات مذکور برای انواع مصالح بکار برده شده در نمای بیرونی یک ساختمان اعم از سنگ، آجر، سیمان، چوب، کامپوزیت، شیشه و غیره، با بکار گیری روش شستشوی مخصوص هر یک، قابل اجراست.

روش های انجام عملیات

عملیات نماشویی به چند صورت قابل اجراست که مهم ترین آنها موارد زیر می باشند:

 • راپل یا طناب

استفاده از این ابزار برای اجرای عملیات کم هزینه است ولی به نوعی خطرناک ترین روش نیز محسوب می شود، بنابراین رعایت ایمنی توسط فرد راپل کار بسیار ضروری است.

 

 • داربست

استفاده از داربست یکی از امن ترین روش ها در شستن نما ی ساختمان است و از آنجایی که این وسیله فضای امنی را برای فرد ایجاد می کند، لذا عملیات با دقت و تسلط کافی انجام خواهد گرفت.

 • بالابر های صنعتی

این بالابر دسترسی به همۀ نقاط نما را امکان پذیر می کنند. از جمله این دستگاه ها می توان به کلایمر اشاره کرد که در دو نوع طراحی می شود:

 1. تنظیم دستی برای ساختمان های با ارتفاع کم
 2. موتوردار برای ساختمان ها و برج های مرتفع

نصب کلایمر برای ساختمان های بلند از نظر هزینه و امنیت، نسب به داربست ارجحیت دارد.

مواد مورد استفاده در نماشویی

 • آب
 • سیلیس
 • اسید
 • نانو ذرات

روش‌های شستشوی نما

 • روش آبی
 • شیمیایی
 • سمباده‌ای یا پولیش

انتخاب روش مناسب برای نماشویی به عواملی مانند: سن و محل قرار گیری بنا، میزان کثیفی و جرم‌گرفتگی و میزان در معرض آلودگی بودن آن بستگی دارد. گاهی برای کسب نتیجه مناسب تر از روشهای ترکیبی نیز استفاده می شود.

ابزار مورد استفاده در نماشویی

 • ابر و تی
 • واتر پروف
 • واترجت
 • توبرو واتر
 • سندبلاستر
 • مواد ساینده و شوینده

نماشویی نجات نمای ساختمان ها از آلودگی ها

نماشویی ساختمان در تهران، ضرورتی برای نما

نمای بیرونی ساختمان‌ها پس از بارش های آسمانی، دوده و آلودگی هوا دچار کثیفی و تغییر رنگ می شود که زیبایی بصری ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد. در کلانشهری مثل تهران، به دلیل شدت آلودگی و حجم بالای دوده، ساختمان ها با سرعت بیشتری تحت تاثیر قرار گرفته و آنها را در ظاهر خود نشان می دهند. لذا انجام کفسابی و نماشویی برای ساختمان، در تهران امری ضروری می باشد.

 

شناسایی عملیات نماشویی ارزان

عوامل بسیاری در تعیین هزینه نماشویی موثر هستند که در یک دسته بندی کلی شامل موارد زیر می باشند:

 • متراژ شستشو(ارتفاع ساختمان)
 • میزان آلودگی و جرم گرفتگی
 • روش اجرای عملیات و ابزار مورد استفاده
 • جنس بنا
 • روش شستشو و مواد مورد استفاده

مواردی مثل استفاده از راپل و روش شستشوی ساده با ابزار معمول در کاهش هزینه نماشویی تاثیر گذار خواهند بود.

نماشویی-کفسابی کریمی

نحوه انجام خدمات نماشویی؟

انجام خدمات نماشویی بر خلاف تصور برخی که آن را کاری ساده و سهل می‌انگارند، کاری بسیار تخصصی است که به دقت زیادی نیاز دارد. سالانه بسیاری از افراد به دلیل سهل‌انگاری و نابلدی باعث به‌ وجود آمدن خطراتی برای خود و دیگران در حین کار می‌شوند. شست‌‌وشوی نمای ساختمان‌ها و برج‌های بلند به تجربه و آموزش‌های حرفه‌ای در عمل نیاز دارد تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند.

برای نماشویی راه‌های زیادی وجود دارد که به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

 • شست‌وشو با آب

۲) شست‌وشو با مواد شیمیایی

۳) شست‌وشو با تراشیدن

۴) شست‌وشو با واتر سند بلاست

۵) شست‌وشو با اسید

۶) شست‌وشو با دست

۷) نماشویی با دیسکلر

 1. شست‌وشو با آب متداول‌ترین روش برای شستن نمای بیرونی ساختمان است که با بهره‌گیری از آب انجام می‌شود.
 2. شست‌وشوی نما به وسیله مواد شیمیایی از حساسیت بالایی برخوردار است. با توجه به مصالح به‌ کار رفته در نما مواد شیمیایی آن نیز متفاوت است.
 3. گاهی اوقات کثیفی نمای ساختمان به اندازه‌ای است که با تراشیدن یک لایه برطرف می‌گردد، برای این کار باید از ابزارهای مخصوص استفاده گردد.
 4. در مواردی که کثیفی موجود بر سطوح عمیق‌تر باشد و امکان استفاده از آب وجود نداشته باشد از این روش استفاده می‌شود. در این روش ذرات ماسه و سیلیس با فشار قوی آب یا هوا به سطح جرم‌گرفته پاشیده می‌شوند. در اثر برخورد این ذرات و ساییدگی که ایجاد می‌کنند سطح مورد نظر تمیز و پاکیزه می‌شود. این روش اغلب برای از بین بردن شوره و رنگ و زنگ‌زدگی و چربی‌زدایی و حذف انواع رسوبات از سطوح صورت می‌گیرد و برای انواع سطوح آجری، سنگی و سیمانی کاربرد دارد.
 5. روش اسیدشویی که به لحاظ نوع انتخاب ماده شیمیایی حساسیت زیادی دارد اغلب برای صیقلی کردن سنگ‌های گرانیتی یا از بین بردن ماسه شسته به کار می‌رود.
 6. برای نماشویی شیشه‌ها، ساختمان‌هایی با نمای اج پی ال و فریم لس و کامپوزیت و کرتین وال از این روش استفاده می‌شود. این روش با ابر، تی، ماده شوینده و آب به وسیلۀ دست انجام می‌شود.
 7. در این روش هنگام شست‌وشوی بنا از دیسکلر که نوعی اسید رقیق است استفاده می‌شود.
روش‌های مختلف انجام نماشویی ساختمان

ابزار مورد استفاده در نماشویی ساختمان عبارت‌اند از آب، اسید و انواع شوینده، طناب، داربست، واتر جت (دستگاه فشار آب قوی)، سند بلاست، سیلیس کمربند، حفاظتی و… که همیشه باید از بهترین نوع موجود در بازار تهیه شوند تا علاوه بر کیفیت و رضایت مشتری حافظ جان و سلامت کارکنان باشند.

 استفاده از داربست

یکی از امن‌ترین راه‌های شستن نمای ساختمان به وسیله داربست است که به دلیل امنیت بالای آن، بیشتر اشخاص از این روش استفاده می‌کنند. باید حتماً به این نکته توجه داشت که حتی با بودن داربست حتماً باید از کمربند ایمنی استفاده شود تا از خطرهای احتمالی جلوگیری شود. استفاده از داربست نسبت به استفاده از طناب فضایی امن را برای نماشو ایجاد می‌کند تا با دقت و تسلط کافی کار نماشویی را با آسودگی خاطر به انجام برساند.

. نماشویی با بالابر

در این روش استفاده از بالابرهای صنعتی دسترسی به همۀ نقاط بنا را فراهم می‌آورد. این روش در مواردی که امکان استفاده از طناب وجود ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد و با فراهم آوردن تجهیزات لازم دسترسی به مرتفع‌ترین نقطه بنا را برای نماشو فراهم می‌آورد.

 نماشویی با کلایمر

 

بیشتر بخوانیم ? ساب سنگ

کلایمر نام یکی از دستگاه‌های بالابری در ساختمان است. این دستگاه دارای دو نوع دستی و موتوردار است. با توجه به قدرت و قیمت مدل دستی این دستگاه برای ساختمان‌های با ارتفاع کم استفاده می‌گردد، اما نوع موتوردار این دستگاه برای برج‌های با ارتفاع زیاد قابل‌استفاده است. هم‌چنین نصب کلایمر در مقایسه با نصب داربست به ‌صرفه‌تر است که در ساختمان‌های بلند بسیار حائز اهمیت است.

نماشویی با طناب و راپل

این روش با استفاده از طناب‌های کوه‌نوردی و گره‌هایی که می‌زنند صورت ‌می‌گیرد. این روش به دلیل ایجاد نکردن فضای رفت‌وآمد تفاوت خوبی با دیگر روش‌ها دارد. ارزان‌ترین روش‌های انجام نماشویی ساختمان

نماشویی با طناب با توجه به استقبال فراوانی که به آن شده، از ارزان‌ترین روش‌های شست‌وشوی نمای ساختمان به‌ حساب می‌آید.

قیمت نماشویی ساختمان

آنچه در محاسبه قیمت نماشویی یک بنا تأثیر دارد جنس نما و ارتفاع آن است. هر چه ارتفاع نما بیشتر باشد به تجهیزات و شویندۀ بیشتری نیاز است. میزان آلودگی نما نیز یکی از پارامترهای تعیین هزینه نماشویی است. هم‌چنین مساحت نما از عوامل مؤثر در تعیین هزینه است. چنانچه بنایی در حین نماشویی به تعمیر و استفاده از رولپلاک نیاز داشته باشد هزینه نماشویی افزایش می‌یابد.

نحوه محاسبه قیمت نماشویی ساختمان

. بسیاری از نماها به دلیل اینکه پیوسته در معرض آلودگی قرار دارند به نماشویی دوره‌ای یا مقطعی نیاز دارند.

قیمت‌گذاری برای شست‌وشوی نما با توجه به نوع نمای کارشده در ساختمان متفاوت است.

برای نمونه:برای نماهای اچ‌پی‌ال و کامپوزیتی از متری……تومان تا ……تومان محاسبه می‌گردد.

برای نماهای آجری، سنگی و سیمانی از متری……..تومان تا ……تومان محاسبه ‌می‌گردد.

برای نماهای شیشه‌ای از متری………تومان تا ………تومان محاسبه می‌گردد.

نحوه انجام خدمات نماشویی ساختمان با طناب

همان‌طور که گفته شد نماشویی با طناب یکی از بهترین انواع نماشویی است که حتماً باید به‌وسیله افراد باتجربه صورت بپذیرد. نماشویی با طناب در کشور ما سابقه کمی دارد اما در عین حال از استقبال خوبی برخوردار است.

نماشویی با طناب این گونه است که فرد متخصص به‌ وسیله طناب محکمی از ارتفاع فرود می‌آید و شروع به شست‌وشو می‌کند. آنچه اهمیت دارد این است که کلیه وسایل نماشویی به طناب نماشوکار متصل شده باشد تا از پرت شدن وسایل به پایین جلوگیری شود. در این روش ایمنی نقش تعیین‌کننده دارد؛ زیرا معمولاً برای نماشویی ارتفاعات بلند از این روش استفاده می‌شود.

نحوه انجام خدمات نماشویی ساختمان بدون داربست

برای شست‌وشوی نمای ساختمان بدون داربست، از راپل یا طناب استفاده می‌گردد.

نحوه انجام نماشویی با راپل

راپل مجموعه‌ای از طناب‌ها است که به‌وسیله آن‌ها می‌توان در هوا معلق ماند. یکی از بهترین استفاده‌ها از راپل برای شست‌وشوی نمای ساختمان است. برای استفاده از راپل شخصی که از آن استفاده می‌کند، حتماً باید نحوه عمل‌کرد با راپل را آموزش دیده‌ باشد؛ زیرا استفاده از راپل خطراتی مانند افتادن از ارتفاع را متوجه افراد می‌کند.

چگونگی انجام نماشویی آجر

آجر انواع متفاوتی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آجر سفالی، آجر سه‌سانتی، آجر بتنی و آجر نسوز اشاره کرد.

جالب است بدانید که شستن آجرها به تخصص ویژه‌ای نیاز دارد. برخی از آجرها به دلیل این‌ که در بناهای تاریخی استفاده شده ‌است، نیاز به دقت ‌عمل دارند تا آسیبی به بنا وارد نشود.

هنگام نماشویی نماهای آجری باید دقت ویژه‌ای به خرج داد تا گوشه و کنار آجرها از آسیب محفوظ بماند. معمول‌ترین روش برای شستن‌ آجر با واترجت است.

مکمل‌های شست‌وشوی جدیدی که در این صنعت تولید شده‌اند به تمیز کردن هرچه بیشتر آجر کمک می‌کند.

بیشتر بخوانیم ? پیچ و رولپلاک

نماشویی : اگر نمای ساختمان شما هم دچار جرم گیری و رسوب گردیده است و نیاز به شستشوی دارد کافیست با ما تماس بگیرید تا زیبایی نمای ساختمانتان را دوباره برایتان به ارمغان آوریم.

نماشویی ساختمان به یک لازمه در دنیای امروز خدمات ساختمان تبدیل گشته است زیرا به دلیل افزایش آلاینده ها در سطح شهر ها و دوده و غبار و درنتیجه باران های اسیدی زیبایی ساختمان را از بین می برد.

انباشت دوده و غبار و باران های اسیدی موجب آسیب دیدگی سطح نمای ساختمان می گردد که در اثر آن زیان هایی به مالک ساختمان وارد می شود برای جلوگیری از این امر نیاز به نماشویی ساختمان می باشد .

نماشویی-کفسابی کریمی

نماشویی ساختمان چیست ؟

به صورت خلاصه وار نماشویی و شستشوی نما یه وسیله ابزار و امکانات را نماشویی می گویند.

امروزه در ایجاد نمای یک ساختمان از موارد متعددی استفاده می شود یعنی گاها نمای ایجاد شده سنگ ،آجر،شیشه،کامپوزیت و… می باشد .که هرکدام با ابزار ها و تجهیزات مخصوص به خود شسته و نظافت می گردند .

در زمان های گذشته نماشویی به شکل امروزه پیشرفت نداشته و بیشتر شستشو ها با دست و بدون ابزار های صنعتی و دستگاه ها صورت می گرفته است. در نتیجه کار صورت گرفته کیفیت لازم را نداشته و مورد پسند واقع نمی گردید ولی امروزه با به وجودآمدن دستگاه ها و ابزار های جدید و پیشرفته این حرفه به صورت خیلی خوب و حرفه ای دنبال می شودو در نتیجه کار با کیفیتی ارائه می گردد.

به طور کلی شستن نمای ساختمان یک امر تخصصی است و نیاز به مهارت و تجربه در کنار استفاده درست از دستگاه های مخصوص نماشویی می باشد. ابزار الات شستشوی نما مانند واتر جت  و توبرو واتر و همچنین سندبلاستر و از مواد ساینده و شویند قوی استفاده می گردد.

استفاده از دستگاه واتر جت برای شستن نماهای ساختمان امری ضروری می باشد زیرا توسط این دستگاه مواد شوینده با آب مخلوط گشته و با فشار بالا بر سطح نما پاچیده می شود .

شستشوی نما به روش سنتی

در این نوع خدمات برای شستشوی نمای ساختمان از ابزار الات پیشرفته استفاده نمی گردد و تنها از ابزار الات شستشوی ساده و تیم اجرایی استفاده می گردد تا نمای ساختمان مورد شستشو قرار گیرد نماشویی سنتی بیشتر بر اصل شستشو توسط تیم اجرایی استوار می باشد و حتی میتواند ظرافت کار را بیشتر کند و کیفیت را بالا ببرد .
به دلیل اینکه شستشوی نمای ساختمان و نماشویی ساختمان به وسیله داربست صورت میگیرد کارشناسان و فعالان این نوع خدمات آن را نماشویی سنتی نام گذاری کرده اند .

شستشوی نمای سنگی

نماشویی سنگ نمای ساختمان یک اصل زیبایی محیطی می باشد و مانند یک لباس میتواند موجب قضاوت درباره کل ساختمان یک متغییر گردد. نماشویی سنگ نما برای افزایش زیبایی و ظاهر زیبا بخشیدن به یک بنا  می باشد به هیچ وجه نمای ساختمان را به مدت طولانی در کثیفی رها نکنید .

نماهای ساختمانی که از جنس سنگ می باشند از تاریخچه بسیار درازی برخوردار هستند و در ایران و جهان نیز پر طرفدار ترین نوع جنس نما می باشند دلیل آن را میتوان به کیفیت و زیبای بسیار زیاد و دوام و عمر این نما ها دانست سنگ های که برای نما بیشترین استفاده می شود را میتوان از دهبید، گرانیت و رومی و…. دانست .

نمای ساختمان سنگی پس از گذشت مدت زمانی نیاز به شستشو دارند تا بتوان زیبایی آن را تثبیت کرد و همچنین از فرسودگی و ریزش آن جلو گیری کرد .

هزینه نماشویی ساختمان :

هزینه نماشویی به عوامل زیادی بستگی دارد که کارشناسان بعد از بررسی این موارد اعلام قیمت میکنند.

از مهم ترین عوامل در اعلام قیمت نماشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. متراژ :

مهم ترین عامل تاثیر گذار بر قیمت متراژ نمای مد نظر شماست. متراژ نما شامل کلیه سطوح سنگی ، بازشو ها ( پنجره ها ) و … میشود که هر متریالی با مواد شوینده مخصوص به خود شستشو میشود و در صورت انتخاب مناسب نوع شوینده هیچ گونه آسیبی به متریال نمای ساختمان نمیزند.

۲. میزان آسیب دیدگی سطح نما :

در صورتی که نمای شما در مرور زمان دچار آسیب هایی از قبیل شکستگی ، لقی و فاصله افتادگی بین سنگ یا آجر نما شده باشد و تمایل به برطرف کردن این موارد قبل از شستشوی نما داشته باشید کارشناسان بعد از بررسی میزان خرابی اعلام قیمت خواهند کرد که در این صورت زمان بیشتری نیز صرف این کار خواهد شد.

۳. میزان کثیفی و آلودگی :

با توجه به اینکه آب باران و گرد و خاک چه میزان کثیفی ای ایجاد کرده باشد در قیمت تاثیر میگذارد. به این صورت که هر چه میزان آلودگی و زنگ زدگی بیشتر باشد مواد شوینده قوی تری نیاز است تا این کثیفی را برطرف کند و موازی با آن زمان و هزینه بیشتری خواهد داشت.

هرچه فواصل زمانی شستشوی نما کمتر باشد فرآیند نماشویی راحت تر و سریعتر انجام خواهد شد و در نتیجه هزینه کمتری بابت آن پرداخت میکنید.

پیشنهاد میشود ماهی یکبار به صورت منظم نماشویی را انجام دهید تا میزان آسیب دیدگی به حداقل رسیده و ترمیم نمای شما با هزینه کمتری انجام خواهد شد. از طرفی زیبایی بیرونی ساختمان شما تا حد بسیار زیادی به تمیزی آن بستگی دارد.

نماشویی-کفسابی کریمی

نکته پایانی

انتخاب بهترین روش برای نماشویی یک بنا به عواملی مانند سن بنا، میزان جرم‌گرفتگی و محل وقوع بنا و میزان در معرض آلودگی قرار گرفتن آن بستگی دارد. گاهی برای تمیز کردن کامل یک بنا باید از روش‌های ترکیبی استفاده کرد. تیم کف‌سابی‌ کریمی با دارا بودن بهترین افراد برای شست‌وشوی نماهای ساختمان و با تجربه‌ای بسیار عالی در این امر سال‌هاست علاوه بر دغدغه‌مندی در حفظ و پاکیزه کردن بنای شما بهترین روش‌های نماشویی را که برای بنای شما مناسب است ارائه می‌دهد و علاوه بر اجرای دقیق خدمات مشاور شما در این امر می‌باشد. نماشویی از دسته مشاغل سخت به حساب می‌آید. افرادی می‌توانند این شغل را بر عهده بگیرند که علاوه بر دارا بودن دقت و ظرافت، آموزش‌های لازم را دیده باشند. تیم کریمی با همراهی کارکنان تخصصی خود درخشندگی و روشنایی را برای ساختمان شما به ارمغان می‌آورد. حسن همکاری و رضایت مشتریان سرلوحۀ کاری این مجموعه است. تعداد بی‌شمار مشتریان مجموعه خود گویای حسن مشتری‌مداری ماست. در این مجموعه کیفیت و ارائه خدمات در کوتاه‌ترین زمان ممکن با مقرون به صرفه‌ترین هزینه ممکن ارائه می‌شود که این امر در راستای تعهد ما به مشتریان است.

سوالات متداول

نماشویی با کلایمر چگونه است ؟

کلایمر نام یکی از دستگاه‌های بالابری در ساختمان است. این دستگاه دارای دو نوع دستی و موتوردار است. با توجه به قدرت و قیمت مدل دستی این دستگاه برای ساختمان‌های با ارتفاع کم استفاده می‌گردد، اما نوع موتوردار این دستگاه برای برج‌های با ارتفاع زیاد قابل‌استفاده است. هم‌چنین نصب کلایمر در مقایسه با نصب داربست به ‌صرفه‌تر است که در ساختمان‌های بلند بسیار حائز اهمیت است.

نماشویی با طناب و راپل چگونه است ؟

این روش با استفاده از طناب‌های کوه‌نوردی و گره‌هایی که می‌زنند صورت ‌می‌گیرد. این روش به دلیل ایجاد نکردن فضای رفت‌وآمد تفاوت خوبی با دیگر روش‌ها دارد. ارزان‌ترین روش‌های انجام نماشویی ساختمان

نماشویی آجر چگونه انجام میگیرد؟

آجر انواع متفاوتی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آجر سفالی، آجر سه‌سانتی، آجر بتنی و آجر نسوز اشاره کرد.

جالب است بدانید که شستن آجرها به تخصص ویژه‌ای نیاز دارد. برخی از آجرها به دلیل این‌ که در بناهای تاریخی استفاده شده ‌است، نیاز به دقت ‌عمل دارند تا آسیبی به بنا وارد نشود.

هنگام نماشویی نماهای آجری باید دقت ویژه‌ای به خرج داد تا گوشه و کنار آجرها از آسیب محفوظ بماند. معمول‌ترین روش برای شستن‌ آجر با واترجت است.